Windsurfing

Wszystko o windsurfingu

Biorąc pod uwagę warunki klimatyczne panujące w naszym kraju i temperatury wody w polskich akwenach nadających się do uprawiania windsurfingu, pianka jest niezbędnym wyposażeniem, by w komfortowych warunkach można było cieszyć się pływaniem na desce.
Najważniejszą kwestią przed dokonaniem zakupy pianki jest zdanie sobie sprawy z tego, w jakich warunkach najczęściej pływamy. Niejednokrotnie może okazać się, że jedna pianka może być niewystarczająca.

Pianki letnie, które wykorzystuje się w sezonie letnim, wykonane są z nieco cieńszego neoprenu- 2-3 milimetrowego. Mają krótkie lub długie rękawy i nogawki, są modele z dopinanymi rękawami. Tego typu pianki dają ochronę przed wiatrem, wodą, a także słońcem. Większość z nich powleczona jest stretchem. W niektórych modelach zastosowano gumową powłokę na klatce piersiowej. Warto latem pływać w takiej piance, gdyż chroni ona przed szokiem termicznym i zbytnim opaleniem.

Pianki ciepłe wykonane są z neoprenu o grubości około 5mm- najgrubsze są elementy chroniące klatkę piersiową, najcieńsze tam, gdzie zbyt gruby materiał mógłby ograniczać ruchy. Część pianek powlekana jest stretchem, część warstwą delikatnej gumy. Przy czym te pierwsze są zdecydowanie lżejsze, dzięki czemu nasze ruchy są swobodniejsze, te drugie są o wiele cieplejsze. Ważnym elementem są także wykończenia zamków, które powinny chronić przed dostawaniem się zimnej wody pod piankę. Najlepsze ciepłe pianki mają dodatkowe ochraniacze uszczelniające na szyję, wykończenia nogawek i rękawów chroniące przed wodą.

Są również pianki grubsze niż 5mm, ale są to już typowo nurkowe, których nie powinno używać się do pływania na desce.

Aby pianka nam jak najdłużej posłużyła, trzeba o nią odpowiednio zadbać. Po pierwsze: po pływaniu należy piankę dokładnie wypłukać i wysuszyć. Pianki suszy się odwrócone na lewą stroną i nie w pełnym słońcu. Po drugie: przed zimą trzeba ją porządnie wyczyścić i wysuszyć, a przechowywać w szafie, a nie w piwnicy czy garażu.

admin On December - 22 - 2011

Categories

Sprzęt

Tags

Related Posts

  • No related posts found

Comments are closed.

portugalia

Najciekawsze ośrodk

Portugalia oferuje szeroki wybór miejsc do uprawiania windsurfingu na wszystkich ...

_MG_0707

Windsurfing w okolic

Chorwackie wybrzeże od Zadaru do Splitu oferuje najlepsze warunki do ...

naxos

Naxos- windsurfing w

Naxos to surfingowy raj zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych ...

tfm_czarny_ok

Trapez windsurfingow

Trapez, czyli swojego rodzaju uprząż stanowi element sprzętu windsurfingowego, dzięki ...

pianki

Pianka windsurfingow

Biorąc pod uwagę warunki klimatyczne panujące w naszym kraju i ...

Reklama