Biorąc pod uwagę warunki klimatyczne panujące w naszym kraju i temperatury wody w polskich akwenach nadających się do uprawiania windsurfingu, pianka jest niezbędnym wyposażeniem, by w komfortowych warunkach można było cieszyć się pływaniem na desce.
Najważniejszą kwestią przed dokonaniem zakupy pianki jest zdanie sobie sprawy z tego, w jakich warunkach najczęściej pływamy. Niejednokrotnie może okazać się, że jedna pianka może być niewystarczająca.

Pianki letnie, które wykorzystuje się w sezonie letnim, wykonane są z nieco cieńszego neoprenu- 2-3 milimetrowego. Mają krótkie lub długie rękawy i nogawki, są modele z dopinanymi rękawami. Tego typu pianki dają ochronę przed wiatrem, wodą, a także słońcem. Większość z nich powleczona jest stretchem. W niektórych modelach zastosowano gumową powłokę na klatce piersiowej. Warto latem pływać w takiej piance, gdyż chroni ona przed szokiem termicznym i zbytnim opaleniem.
—–
Jeśli poszukujesz interesującego zakwaterowania na wybrzeżu polecamy noclegi nad morzem – bezpośrednio od właścicieli.

Planujesz zakup mieszkania lub domu z rynku pierwotnego? Developer Wrocław to pewna firma oferująca nowoczesne mieszkania.

Jeśli wybierasz się do Austrii na narty, przeczytaj tekst prezentujący klimat Alp, a będziesz przygotowany na każdą ewentualną pogodę.
—–

Pianki ciepłe wykonane są z neoprenu o grubości około 5mm- najgrubsze są elementy chroniące klatkę piersiową, najcieńsze tam, gdzie zbyt gruby materiał mógłby ograniczać ruchy. Część pianek powlekana jest stretchem, część warstwą delikatnej gumy. Przy czym te pierwsze są zdecydowanie lżejsze, dzięki czemu nasze ruchy są swobodniejsze, te drugie są o wiele cieplejsze. Ważnym elementem są także wykończenia zamków, które powinny chronić przed dostawaniem się zimnej wody pod piankę. Najlepsze ciepłe pianki mają dodatkowe ochraniacze uszczelniające na szyję, wykończenia nogawek i rękawów chroniące przed wodą.

Są również pianki grubsze niż 5mm, ale są to już typowo nurkowe, których nie powinno używać się do pływania na desce.

Aby pianka nam jak najdłużej posłużyła, trzeba o nią odpowiednio zadbać. Po pierwsze: po pływaniu należy piankę dokładnie wypłukać i wysuszyć. Pianki suszy się odwrócone na lewą stroną i nie w pełnym słońcu. Po drugie: przed zimą trzeba ją porządnie wyczyścić i wysuszyć, a przechowywać w szafie, a nie w piwnicy czy garażu.